7. aprila obeležujemo Svetovni dan zdravja, ki letošnje leto, ob 75. letnici delovanja Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), poteka pod sloganom “Zdravje za vse”.

7. aprila 1948 je namreč začela veljati ustanovna listina WHO, kjer najdemo tudi definicijo zdravja, ki se glasi »Zdravje je stanje popolnega telesnega, psihološkega in socialnega blagostanja.« V 20. stoletju so se razvili novi modeli razumevanja zdravja (npr. adaptacijski, vedenjski, sistemski). Med njimi postaja vse bolj uveljavljen biopsihosocialni model, ki razume zdravje posameznika kot rezultat sovplivanja bioloških, duševnih in socialnih dejavnikov.

Zdravje je torej kompleksen pojem, ki ga oblikujejo številni dejavniki. Na nekatere izmed njih nimamo vpliva (genetika, okolje v katerem odraščamo, živimo in delamo), na mnoge pa vplivamo sami. Eden najpomembnejših dejavnikov je namreč naš življenjski slog: naše navade, prehrana, gibanje.

Svetovni dan zdravja je lahko tudi pomemben trenutek za razmislek o lastnem zdravju. Pogovor lahko pomaga zmanjšati stigmatizacijo, povezano z boleznijo, in prispeva k temu, da več ljudi poišče podporo in zdravljenje. Ob svetovnem dnevu zdravja pa v ospredje postavljamo predvsem varovanje in krepitev zdravja vsakega posameznika. Ozaveščenost in zdravstvena pismenost lahko pomembno prispevata k varovanju in krepitvi zdravja ljudi.

Za svoje zdravje lahko poskrbimo tako, da:

• Poskrbimo za redne in uravnotežene obroke
  • Opustimo škodljive navade, kot je kajenje in pitje alkohola
  • Redno se gibajmo, vsaj 30 minut dnevno, če je le možno tudi na svežem zraku
  • Poskrbimo za kvalitetno spanje in pazimo na higieno spanca
  • Omejimo rabo elektronskih naprav, predvsem pred spanjem
  • Negujemo odnose z bližnjimi
  • Si vzamemo čas zase

Če vam vpeljevanje sprememb predstavlja izziv, vas vabimo, da se udeležite katere izmed naših delavnic ali individualnega posveta.

Center za krepitev zdravja ZD Idrija bo svetovni dan zdravja obeležil z aktivnostmi, ki bodo v petek, 7. aprila, med 10. in 12. uro, potekale pri Kamštu na idrijskih Rakah.

Vabimo vas, da se udeležite testa hoje na 2 km, meritev krvnega tlaka, svetovali pa vam bomo tudi na področju zdravega življenjskega sloga.

Povzeto po: https://nijz.si/obmocna-enota-maribor/7-april-2023-svetovni-dan-zdravja/