KOPB je bolezen pljuč, ki najpogosteje nastane zaradi vdihanih delcev tobačnega dima.
Redkeje nastane zaradi vdihavanja dima, ki nastane pri kurjenju, ter tudi drugih plinov. Dihalne poti se vnamejo (kronični bronhitis), kar se kaže s stalnim kašljem in izmečkom. Sčasoma pride tudi do okvare pljučnih mešičkov, ki propadajo in vodijo v prenapihnjenost pljuč (emfizem). To bolezen zato opišemo kot kronično (stalno) obstruktivno (ki zožuje) pljučno bolezen. Po prvih črkah jo na kratko imenujemo KOPB.
KOPB je bolezen vsakega desetega kadilca. Običajno se kaže z naslednjimi težavami: vsakodnevni kašelj in izmeček (izpljunek), lahko samo v jutranjih urah, težka sapa, ki se stopnjuje izredno počasi (iz leta v leto).
Prenehanje kajenja je danes EDINI znani dejavnik, ki prepreči napredovanje okvare pljuč pri kadilcu. Vsa zdravila, ki jih imamo na voljo, te okvare ne morejo več pozdraviti in tudi ne preprečiti, če še naprej kadimo! Če potrebujete pomoč pri prenehanju kajenja se lahko obrnete na nas in naše delavnice za pomoč pri prenehanju kajenja
KOPB je zelo redka pri nekadilcih. Razvoj bolezni pri kadilcu pospešijo tudi določeni dejavniki delovnega ali bivalnega okolja. Med te sodijo: prah in kemične snovi: para, dražeče hlapljive organske spojine, dim onesnaženost zraka: žveplov dioksid, izpušni plini, plini in dim pri zgorevanju organskih goriv (kurišča) …
Težka sapa pri hitri hoji ali izletu v hribe NI normalen pojav, saj zdravemu človeku odpovejo zaradi utrujenosti najprej mišice nog. Bodite pozorni, saj se KOPB lahko pojavi samo s težko sapo!
Simptomi KOPB lahko vključujejo:
– Težave z lovljenjem diha, zlasti med fizičnimi aktivnostmi.
– Pri dihanju se sliši piskanje ali žvižganje.
– Stalen kašelj, pri katerem se lahko pojavi veliko sluzi. Sluz je lahko bistra, bela, rumena ali zelenkasta.
– Tiščanje ali teža v prsih.
– Pomanjkanje energije ali občutek zelo utrujenosti.
– Pogoste okužbe pljuč.
– Hujšanje brez namena. To se lahko zgodi, ko se stanje poslabša.
– Otekanje gležnjev, stopal ali nog.
Prvi znaki bolezni se najpogosteje pojavijo pri ljudeh, starih 40–50 let, ki so kadilci.
Zdravljenje KOPB
Bolnik, ki ima vsak dan težave s sapo in izmečkom, potrebuje poleg zdravil tudi ustrezno rehabilitacijo, ki mu omogoča, da se ustrezno vključi v vsakdanje okolje in življenje. Najpomembnejša člena rehabilitacije pa sta dihalna vadba in poučevanje bolnika o njegovi bolezni. Kot že rečeno, KOPB z zdravili ne znamo pozdraviti. Okvara pljuč je trajna. Tudi napredovanja okvare pri nekom, ki še vedno kadi, z zdravili ne znamo ustaviti.
Zdravila so vseeno pomembna, ker učinkovito zmanjšujejo težave, ki jih ima bolnik s KOPB:
- blažijo težko sapo
- olajšujejo dihanje
- izboljšajo počutje
- preprečujejo nenadna poslabšanja bolezni
- omogočajo višjo stopnjo telesne aktivnosti
Zelo napredovala bolezen pa potrebuje zdravljenje z dodajanjem kisik preko celega dneva – bolniku predpišemo trajno zdravljenje s kisikom na domu