40 dni brez alkohola 2021

Z včerajšnjim dnem se je pričela že 16. vseslovenska akcija 40 dni brez alkohola, tokrat pod nosilnim geslom “Moja poteza”. Z geslom organizatorji sporočajo, da je izbira o zmernosti ali nezmernosti, o pitju ali ne pitju alkohola osebna odločitev. Družba in okolje pa je tisto, ki pitje spodbuja ali zavira. Namen akcije, ki traja do 3. 4. 2021, je izraziti solidarnost z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola na naših cestah, pri zdravju in v družinah. Ob tem opozarjajo, da je to le vrh ledene gore, ki ga opazimo, pod njim pa se skriva veliko trpljenja.

Nekateri statistični podatki o porabi alkohola v Sloveniji

V povprečju naj bi Slovenec, Slovenka star/-a 15 let ali več, v letu 2019 spil/-a: 91 L piva in 48 L vina in 3 L žgane pijače. Skupno je registrirana poraba čistega alkohola na prebivalca znašala skoraj 11 litrov, kar je en liter več kot leto prej, predvsem na račun več popitega vina (za 10 litrov). Poleg registrirane porabe alkohola predstavlja za Slovenijo veliko težavo tudi obsežna neregistrirana poraba alkohola iz domače proizvodnje, ki po ocenah še za tretjino poviša številko porabe, kar nas uvršča v sam svetovni in evropski vrh. V slednjem smo tudi po umrljivosti prebivalcev zaradi alkohola, saj vsak dan v Sloveniji, izključno zaradi razlogov povezanih s pitjem alkohola, umreta vsaj 2 osebi. Iz istega razloga imamo vsak dan v povprečju 10 novih hospitalizacij. Ocena zdravstvenih in ostalih stroškov, povezanih s pitjem alkohola, znaša v povprečju 228 mio € letno. Trošarine od alkohola znašajo cca. 103 mio € na leto.

Varnega pitja alkohola ni

“Varnega pitja alkohola ni, saj novejše raziskave kažejo, da z vsakim popitim kozarcem alkoholnih pijač, tvegamo škodljive posledice, zato svetujemo 0 ali čim manj alkohola,” je pojasnila Karmen Henigsman iz NIJZ.

V času epidemije COVID-19 se je tveganje za čezmerno pitje alkohola še povečalo. “To je za marsikoga čas negotovosti in čas, ko se zavemo, da vsega ne zmoremo nadzorovati, kar lahko vzbuja občutke strahu, jeze, nemoči in žalosti ter povzroča stres. V takih trenutkih iščemo načine, kako bi se lahko tega počutja znebili, marsikdo pa pomisli na ali tudi poseže po alkoholu v upanju, da bodo ti občutki izginili. Vendar alkohol ni rešitev, saj kot že omenjeno zmanjšuje odpornost, razdira odnose in osebno stisko še poveča,” je povedala Henigsmanova.

Kako sodelovati v akciji 40 dni brez alkohola?

V akciji lahko sodelujete sami ali kot družina, skupnost, društvo, … Sodelujete tako, da vsaj v času trajanja akcije ne uživate in drugim ne ponujate alkoholnih pijač. Odločitev za sodelovanje je prostovoljna in osebna. Več o akciji si lahko preberete na naslednji povezavi.

Kam se lahko obrnete po pomoč ali podporo v zvezi s pitjem alkohola?

V času trajanja akcije bo trinajst sodelujočih organizacij in 30 strokovnjakov na voljo vsakemu, ki doživlja stisko, je v dilemi, kaj storiti ali zbira pogum za naslednji korak. Vstopno mesto za nasvet je forum Zasvojenost in pomoč na Med.Over.Net ali spletna stran https://brezalkohola.si.

Več kontaktov za pomoč lahko najdete tudi na spletni strani https://www.sopa.si/kakovost-zivljenja/viri-pomoci/.

 

Akcijo 40 dni brez alkohola so-organizirajo Slovenska karitas, Javna agencija RS za varnost prometa in portal Med.Over.Net ob podpori NIJZ – projekt SOPA in s sodelovanjem pridruženih organizacij: Društvo žarek upanja, Zavod Varna pot, Katedra za družinsko medicino – Projekt Sporočilo v steklenici, Zveza klubov zdravljenih alkoholikov Slovenije, Društvo Abstinent, Društvo UP, Zavod Vse bo v redu, Skupnost centrov za socialno delo in Šahovska zveza Slovenije.

 

Povzeto po: https://brezalkohola.si/moja-poteza-40-dni-brez-alkohola-2021/

2018 © - ZD Idrija | Pravno obvestilo | Piškotki | Kolofon

Nujna medicinska pomoč:    (05) 37 34 212 ali 112